Hack, hek voda.

08.11.2023

Voda je život. Je to nejdůležitější prvek na naší planetě a každý živý tvor ji potřebuje k přežití. Lidské tělo je tvořeno asi z 60% vodou. Dětské tělo asi o 5% více, ženské naopak o 5% méně. Nejvíce vody je v lymfě 94%, pak v kloubech, játrech, ledvinách a krvi a to okolo 83%. Téměř každá chemická reakce, která probíhá v našem těle, využívá vodu.

Když víme, že jsme tvořeni většinově z vody, co můžeme pro své zdraví udělat?

Množství vody je samozřejmě důležité, ale ještě důležitější je načasování!

Co je první tekutina, kterou po ránu dáš do úst? Začínáš hrnkem kafe s mlíkem a pak jsi tak plná(ý) a ještě dobu nesnídáš? Asi tušíš, že to není ideální start dne. Pokud se nechceš vzdát svého "kávového rituálu" klidně si ho nech, ale zkus před tím vypít sklenici teplé vody.

Prozradím vám několik typů pití vody, které mi před více jak 15 lety pomohly výrazně zlepšit zdraví. Nic víc než pití vody!

1. Teplá voda po ránu.

   Jakákoliv voda po probuzení je dobrý start. V ajurvédě i tradiční čínské medicíně však věří, že mnohem lepší je voda teplá, protože ta, na rozdíl od studené, nehasí vnitřní oheň, který pohání všechny naše systémy v těle. Hlavně pak trávící oheň. Navíc pití teplé vody napomáhá slezině, což je hodně opomíjený, ale nesmírně důležitý orgán. Ta chlad úplně nesnáší.

   U nás teplou vodu po ránu pijeme všichni už roky. První hrnek jen voda, druhá s naším jablečným octem. Ten zase podporuje trávení a je hlavně účinný proti překyselení organismu.

2. Pití vody cca 20 minut před jídlem.

Tak tenhle hack mi před 15 lety výrazně zlepšil zdraví.

    Teplota vody je v tomto případě více jedno, ale v zimě, kdy chceme organismus udržet teplý a pomoci slezině, tak opět pijeme minimálně pokojovou, ještě lépe teplou vodu. A proč tedy před jídlem? Pití vody nám pomáhá podpořit vznik enzymů štěpících škrob a bílkoviny, tělo je pak mnohem lépe připraveno na příjem potravy a lépe ji zpracuje. Navíc si zasytíme žaludek vodou a poté toho tolik nesmíme. Optimální porce je totiž velikosti vaší pěsti. Ale co si budem? Kdo z nás má takovou porci? Vody je dobré vypít minimálně 3 dc klidně i půl litru.

3. Nepití minimálně hodinu po jídle

    Další rada se netýká pití, ale naopak nepití, a to po jídle. Někde píšou minimálně půl hodiny, ale z mojí zkušenosti i dle terapeutů, u kterých jsem to řešila, by se nemělo pít minimálně hodinu a půl po jídle. Možná zlatá střední cesta? Já osobně dodržuji interval hodinu a půl.

    A proč tedy nepít? Voda zředí trávící šťávy a enzymy potřebné k ideálnímu trávení, ovlivní to i přirozené hladiny kyselin a žluči. Zvlášť tučná jídla, která ke svému trávení potřebují hodně žluči, se pak mnohem hůře tráví.

    Říkáš si, že to bez piva po nedělním obědě nejde? Nemusíš si ho úplně odpírat, ale doporučila bych maximálně deci, kdo fakt nezvládne, tak dvě :D. ALE pít po malých doušcích už během jídla a neposlat tam celou sklenici. Také, když už tak, doporučuji Plzeň, protože to je jediné pivo zásaditého charakteru, pomáhá trávení a nezvyšuje překyselení organismu. Sice teplé asi nechutná tak dobře, ale minimálně pokojová teplota udělá vašemu bříšku rozhodně lépe.

Po hodině a půl či dvou se opět doporučuje vypít minimálně sklenici vody, ta pomůže dotrávení jídla.

Kvalita vody

    Všichni víme, že není voda jako voda. K pravidelnému pití je nejvhodnější voda pramenitá, takže jak už název napovídá voda z pramene. Proto opravdu doporučuji najít si v okolí studánku nebo pramen, kam si budete chodit pro vodu. Je to voda povrchová, takže není tolik bohatá na minerály, ale to právě chceme. Vody bohaté na minerály, tedy minerálky, bychom měli pít spíše výjimečně. Když nám třeba chybí hořčík dát si magnezitku, ale nepít ji neustále. Pokud kupovat vodu balenou, tak s vyváženým poměrem minerálů a bez dodatečných úprav, takže například Rajec nebo Toma Natura.

   Všichni jezdíme do obchodu pro jídlo, proč je pro tolik lidí problém, dojet si s barelem ke studánce? Chápu, že je jednodušší napustit si vodu s kohoutku, ale jen si uvědom ten proces a cestu, kterou ta voda musí urazit než doputuje k tobě do skleničky. Voda z hlubinných vrtů není pro člověka přirozená, v minulosti člověk neměl možnost dostat se desítky až stovky metrů pod zemský povrch. Navíc si představ ty trubky, kterými ta voda desítky let proudí. Asi to není úplně příjemná představa, že? Nicméně voda z kohoutku je pořád lepší než levná balená voda, která je ve flaškách uchovávána několik měsíců, možná let.

     Paradoxně nejhorší, z čeho se můžete napít je voda z filtru typu Brita. Představ si ten filtr, který je několik týdnů permanentně vlhký. Taky vidíš to množství mikroorganismů, které se tam vesele množí?

    My si pro vodu do studánky jezdíme nebo chodíme už asi 6 let a když náhodou dojde, tak jsem z toho celkem nešťastná, protože voda z kohoutku už mi prostě nechutná. Taky doporučuji pokud možno studánky střídat, protože každá má jiný poměr minerálů. Další typ je pořídit si dispenzor, tedy skleněnou nádobu s kohoutkem. My na ni máme ještě nasazený nákrčník, aby byla voda maximálně chráněná od světla, takže voda v nádobě vůbec nezelená.

Množství vody

    Pitný režim bychom měli přizpůsobit ročnímu období, počasí, konstituci, výdeji i váze člověka. Obecné doporučení je vypít 250 ml vody na 10 kg váhy. Takže 80 kilový člověk by měl vypít asi 2 litry VODY denně.

Vibrace vody

    Nejspíš už jste slyšeli o pokusech s vodou, kdy jednou se jí šeptají slova lásky a díků a podruhé se jí posílají nadávky a negativní slova. Vodní krystaly se pod mikroskopem velmi liší. I doma si můžete udělat jednoduchý test s vodou, kdy do jedné sklenice budete posílat pozitivní slova a energii a do druhé negativní. Sami za pár dní uvidíte rozdíl. Hlavně děti to bude bavit. Jak můžete dále zvyšovat vibrace vody jsou různé krystaly, které vložíte do nádoby.

Náš dispenzor obsahuje asi 8 krystalů, šungit a nápisy láska, radost a vděčnost. ♥ Taky placku jsme výborný. :D

Poslední vodní hack

    Je ti nějak divně, už úplně nevíš, co si dát, jestli chlorelu, kafe nebo prášek. Zkus vypít sklenici vody, klidně jí ještě poslat pár hezkých slov, a počkat 20 minut, věřím, že se ti udělá líp. :)

    Všimli jste si, že všude píšu sklenici? Někdo má totiž nešvar vodu neustále pocucávat z lahve. Nějakou vodu tělo samozřejmě dostane, ale aby dostalo informaci hydratuji, měli bychom vypít minimálně 2 dc vody.

    Pokud nemáš čas nebo chuť jezdit si pro vodu do studánky, doporučuji alespoň nechávat vodu odstát v džbánku a dát si do něj šungit na čištění vody a třeba nějaký krystal dle pocitu. Nápisem láska nic nezkazíš. :) ♥

Věřím, že správný pitný režim a dech, jsou nejjednodušší a nejlevnější metody, jak zlepšit svoje zdraví. Teď je jen na nás, jak se k tomu postavíme.

Doufám, že ti tento článek přinesl nějaké uvědomění a přála bych si, aby tě podpořil v životě ve zdraví. 

Pojď radši udělat hack a pít kvalitní vodu ve správný čas, než přijde nemoc a s ním hek hek… :)

Fotogalerie

© 2023 Terez Petruželka / Vytvořeno s láskou k doteku
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!